Wednesday, April 18, 2018

Pandora's Box starring Louise Brooks screens in Warsaw on April 21

The 1929 Louise Brooks film Pandora's Box (in Polish Puszka Pandory) will screen in Warsaw, Poland on Saturday, April 21 at the Kino Iluzjon. More information on this event, with live musical accompaniment, can be found HERE. (This page link includes notes in Polish on the film by the 8th Doctor Who, actor Paul McGann, the star of Withnail & I and other films.)

What follows are notes in Polish from the Polish venue.

W sobotę 21 kwietnia w ramach 15. Święto Niemego Kina zapraszamy na pokaz filmu „Puszka Pandory” z muzyką na żywo w wykonaniu Resiny & Mirona Grzegorkiewicza.

W programie:
„Puszka Pandory” / „Pandora’s Box”, reż. Georg W. Pabst, Niemcy 1929 r., 133’
Muzyka: Resina & Miron Grzegorkiewicz

FILM:
W 1926 roku w Berlinie reżyser Georg Wilhelm Pabst rozpoczął obsesyjne poszukiwania aktorki, która zagra główną rolę w „Puszce Pandory”, historii uwodzicielskiej Lulu, której niemoralne zachowanie doprowadza do upadku kilku zakochanych w niej mężczyzn. Trwały one dwa lata. Przesłuchano dwa tysiące kandydatek, kilkaset poddano próbom przed kamerą. Wszystkie zostały jednak odrzucone – jedne nie miały odpowiednich warunków fizycznych, inne – talentu. Historię śledziły gazety i czasopisma. Wybór aktorki stał się wkrótce sprawą narodową.
We wrześniu 1928 roku 21-letnia Louise Brooks, niezwykle piękna i wyzywająco seksualna, opuściła Hollywood, by stać się nieśmiertelną. Pierwszy raz zwróciła na siebie uwagę Pabsta występem w „A kochanek miał sto” („A Girl in Every Port”) Howarda Hawksa, gdzie grała wyrachowanego drapieżnika. Reżyser poprosił o możliwość współpracy z aktorką, ale studio Paramount, z którym była związana kontraktem odmówiło. Legenda głosi, że w momencie, gdy Brooks odmawiała podpisania nowego kontraktu z Paramountem, młoda Marlena Dietrich stała właśnie pod drzwiami Pabsta w Berlinie, umówiona na spotkanie w sprawie głównej roli w „Puszce Pandory”. Reżyser dowiedział jednak się, że Brooks jest wolna i z miejsca ofiarował jej rolę w swoim nowym filmie. W czasach, gdy Ameryka kusiła wiele talentów z Niemiec, Brooks postanowiła wyjechać w przeciwnym kierunku i w ciągu zaledwie dziesięciu miesięcy, pod kierunkiem Pabsta na nowo zdefiniowała sztukę gry aktorskiej i zajęła ważne miejsce w historii kina.
Więcej o filmie: bit.ly/2q4gqKX


MUZYKA:
Wyjątkowe spotkanie muzyczne, którego rezultatów nie sposób przewidzieć. W duecie wystąpią wiolonczelistka i kompozytorka Karolina Rec oraz gitarzysta, twórca muzyki elektronicznej Miron Grzegorkiewicz. Artystka znana szerzej pod pseudonimem Resina ma duże doświadczenie w graniu do filmu, które zdobywała między innymi na kilku poprzednich edycjach Święta Niemego Kina. Przeważnie wykonuje jednak materiał autorski łączący brzmienie wiolonczeli z prostymi narzędziami elektronicznymi. Wśród nich centralną rolę odgrywa looper, który sprawia, że budowane z kolejnych pętli utwory Resiny gęstnieją i rozbudowują się w czasie. Poszukiwania artystki czasem prowadzą w stronę zaskakująco piosenkowych kompozycji, innym razem przybierają formę bardziej abstrakcyjnych impresji. Można je usłyszeć na albumie „Resina”, który ukazał się w 2016 roku nakładem 130701 – neoklasycznego oddziału popularnej brytyjskiej wytwórni FatCat.
Więcej o muzykach: bit.ly/2GBpnXa

Bilety do nabycia on-line i w kasie kina Iluzjon.
Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl.
http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/852/15-swieto-niemego-kina.html

Pełen program wydarzenia: www.swietoniemegokina.pl



No comments:

Powered By Blogger